Trwa ładowanie proszę czekać ...

10 prostych sposobów na bardziej zrównoważone życie

20 maja 2022

Dziś czcimy Matkę Ziemię w jednym z moich ulubionych dni w roku - w Dniu Ziemi! Życie , które jest ekologiczne nie musi być tak trudne, jak myślisz. Istnieje wiele prostych sposobów, aby przyczynić się do bardziej ekologicznego stylu życia. Jeśli jeszcze nie dokonałeś zmiany, nadszedł czas! Twój wkład naprawdę coś zmieni i będzie miał długotrwały wpływ na przyszłe pokolenia. W jaki sposób Ty i Twoja rodzina możecie przyczynić się do zmian? To proste.

Największym zagrożeniem dla naszej planety jest wiara w to, że ktoś inny ją uratuje. ~ Robert Swan

Recykling, Recykling, Recykling

Pomyśl, ile śmieci zużywa tygodniowo jedno gospodarstwo domowe. Kiedy 20 lat temu rozpoczęliśmy recykling, ilość odpadów zmniejszyła się o ponad 60%. To o 60% MNIEJ materiałów i odpadów trafiających na wysypisko, a zamiast tego przekazywanych do centrum recyklingu w celu ponownego wykorzystania. Prawdopodobnie w Twojej okolicy jest już taka usługa, ale jeśli nie, to jest ona niedroga, więc warto ją rozważyć. Jeśli w Twojej okolicy nie ma punktu odbioru odpadów, najprawdopodobniej masz możliwość oddania ich do punktu skupu. Trzymaj w domu osobne pojemniki, aby ułatwić sortowanie. Zrób z tego cotygodniową akcję i zaangażuj w nią dzieci! To całkiem fajna zabawa. My jeździmy co dwa tygodnie, aby wrzucić lub "wyrzucić" szkło z recyklingu.

Plastikowe butelki po wodzie i puszki

O rany, to poważna sprawa. Co minutę na świecie kupuje się milion plastikowych butelek, a szacuje się, że do 2021 roku ta liczba wzrośnie o kolejne 20%. Mniej niż połowa butelek kupionych w 2016 roku została zebrana do recyklingu, a zaledwie 7% z nich zostało przerobionych na nowe butelki. Zamiast tego większość wyprodukowanych plastikowych butelek trafia na wysypiska lub do oceanów. To takie proste... przestań je kupować. Zainwestuj w kilka naczyń , które możesz łatwo nosić przy sobie. Dla uzależnionych od wody gazowanej - zainwestuj w przygotowanie własnej. DrinkMate lub SodaStream to świetne rozwiązania.

Ręczniki z tkaniny, nie papierowe

Ręczniki papierowe są takie proste. Szybciej się je wybiera, wiem. Ale NIE! Zmień sposób myślenia. Kup ręczniki papierowe i trzymaj je w domu, ale używaj ich oszczędnie. W przypadku dużego bałaganu - w porządku, ale na co dzień używaj ściereczek. Trzymaj jeden lub dwa ręczniki do naczyń w kuchni przez cały czas, a kiedy przyjdzie czas na odświeżenie, wymień je i wypierz. Robię to od lat i szczerze mówiąc, moje ulubione ręczniki do naczyń pochodzą z Trader Joes. Anthropologie ma również urocze ręczniki, które są w rozsądnej cenie, ale szczerze mówiąc możesz je kupić wszędzie, więc zamień je!

Torby spożywcze wielokrotnego użytku

Fakt: Rozkład plastikowej torby trwa od 15 do 1000 lat, a w Stanach Zjednoczonych co roku zużywa się 100 miliardów nowych plastikowych toreb. To po prostu zdumiewający fakt. Jednak przejście na torby na zakupy wielokrotnego użytku jest łatwe. Ułatwia to również transport zakupów i noszenie ich w domu, więc wszyscy na tym zyskują. Wyobraź sobie, o ile niższe byłyby te liczby, gdyby każdy z nas po prostu przynosił do sklepu własną torbę wielokrotnego użytku. Zainwestuj w kilka toreb i zacznij się przestawiać, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Każdy sklep spożywczy, jaki znam, zarówno sieciowy, jak i lokalny, ma je w sprzedaży i wszystkie są całkiem niedrogie.

Zacznij kompostować

Zmniejsz ilość odpadów i wzbogać swoją glebę - kolejna korzyść dla wszystkich. Resztki jedzenia i odpady z podwórka stanowią obecnie ponad 28% tego, co wyrzucamy, a mogłyby być kompostowane. Dzięki własnemu kompostowi materiały te nie trafiają na wysypiska śmieci, gdzie zajmują miejsce i uwalniają metan - silny gaz cieplarniany. Na stronie EPA znajduje się świetny przewodnik krok po kroku, jak kompostować. Podoba mi się też ten artykuł na stronie Composting 101. To naprawdę fajna propozycja dla dzieci.

Upcykling

Redukcja, ponowne wykorzystanie, recykling! Zmień coś, co jest "zmęczone" w coś nowego i świeżego. Kto by pomyślał, że puszki po herbacie mogą stać się doniczkami na soki, butelka po ulubionym winie może stać się lampą, a stary t-shirt lub dżinsy mogą zostać przerobione na coś nowego, co ty lub ktoś inny będzie chciał nosić. W dzisiejszych czasach noszenie ubrań z recyklingu jest bardzo modne. W zeszłym roku zatrzymałam się na pchlim targu w sobotę rano we Flagstaff w AZ i znalazłam uroczą parę, która miała swój pchli strumień zastawiony stojakami z przerobionymi dżinsami i kurtkami dżinsowymi. Wzięli szalone koszulki w stylu vintage i umieścili je na plecach kurtek dżinsowych, a do ozdobienia dżinsów użyli naszywek w stylu vintage. Pomyśl więc nieszablonowo i wykaż się kreatywnością, a może nawet przerodzi się to w biznes!

Oddaj ubrania

Jeśli nie chcesz przerabiać swoich ubrań, oddaj je komuś innemu. Czy wiesz, że przeciętny Amerykanin wyrzuca co roku 70 funtów ubrań, co odpowiada mniej więcej 191 koszulkom na osobę. To zadziwiająca statystyka, a niech mnie! Pomyśl też o tym, by samemu zrobić małe zakupy z drugiej ręki. thredUP jest zdecydowanie warta sprawdzenia i jak mówią: "Na naszej planecie jest już wystarczająco dużo ubrań, nośmy je!".

Bezmięsne poniedziałki

Wystarczy wejść na stronę Pinterest , a znajdziesz tam półtora miliona przepisów, które mogą być inspiracją, jeśli zastanawiasz się, co ugotować. Według San Francisco Public Utilities Commission do wyprodukowania 1 funta wołowiny potrzeba 2500 galonów wody, podczas gdy do wyprodukowania ryżu lub zboża potrzeba tylko 25 galonów. Oznacza to, że każdy, kto bierze udział w akcji "Bezmięsny poniedziałek", oszczędza 84 000 galonów wody rocznie. #BezmięsnePoniedziałki do dzieła!

Kupuj energooszczędnie

Zróbmy listę, żebyś mógł się zorientować: główki prysznicowe, żarówki, ładowarki, termostaty, pralki, suszarki, lodówki, podgrzewacze wody - lista jest długa. Podczas zakupów szukaj słowa "inteligentny" lub "energooszczędny" i myśl o oszczędzaniu energii. Czy wiesz, że urządzenia elektroniczne, które są podłączone do prądu, ale nie są włączone, mogą pobierać nawet 8 procent energii w domu. Dostępne są stacje ładujące, które automatycznie wyłączają się i zapobiegają fantomowym wyciekom energii, wyłączając się po określonym czasie, np. po 4,5 godzinach. W tym czasie większość telefonów komórkowych jest w pełni naładowana. Pomyśl więc o oszczędzaniu energii. Twój rachunek za media będzie niższy, a planeta Ci podziękuje!

Spaceruj, jeździj rowerem, pracuj w domu

Kiedy życie wróci do normy i będziemy mogli wyjść z domu (i wrócić do pracy), pomyśl o pracy w domu raz lub dwa razy w tygodniu, jeśli to możliwe. Podczas tej pandemii COVID-19 udowadniamy, że możemy pracować w domu, więc kontynuujmy to dla dobra naszej planety. Czy wiesz, że emisja gazów cieplarnianych pochodzących z transportu stanowi około 29 procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych? Firma Global Workforce Analytics szacuje, że praca w domu przez połowę tygodnia może zmniejszyć emisję o 54 miliony ton rocznie. Tak więc nawet dzień lub dwa będą miały DUŻY wpływ na środowisko.

Nie zapomnij podzielić się z nami na Facebooku swoimi wskazówkami dotyczącymi ekologicznego stylu życia i pozostań z nami w kontakcie. Śledź nas również na Instagramie i Pintereście, gdzie znajdziesz więcej wskazówek, inspiracji i wspaniałą społeczność ludzi takich jak Ty.

Jak zawsze, polub to, pokochaj to, podziel się tym, rozprzestrzeniaj miłość!