Trwa ładowanie proszę czekać ...

6 naturalnych środków czyszczących i odkażających DIY, które możesz wykonać samodzielnie w domu

6 czerwca 2022

Od pewnego czasu w całym kraju na półkach sklepowych nie ma już niektórych artykułów pierwszej potrzeby. To dezorientujące, frustrujące i wywołujące więcej niż lekki niepokój. Ale nawet jeśli niektórych rzeczy nie da się zrobić w domu (patrzę na ciebie, papierze toaletowy), istnieje wiele możliwości zrobienia własnych naturalnych środków czystości DIY w domu, z tego, co masz pod ręką.

Oznacza to, że nie trzeba czekać w kolejce do sklepu, nie trzeba desperacko szukać ostatniego opakowania płynu do dezynfekcji rąk, a co ważniejsze... zrobienie własnych wersji tych produktów oznacza, że można więcej czasu spędzać w domu.

Wiem, ja też tęsknię za wychodzeniem z domu, ale skoro już wszyscy musimy zostać w domu, to równie dobrze możemy zrobić kilka DIY!

1. Zrób naturalny uniwersalny środek czyszczący

Środki czyszczące są o wiele łatwiejsze, niż można by się spodziewać. Uniwersalny środek czyszczący domowej roboty może być zrobiony z naturalnych składników, co oznacza mniej tajemniczych chemikaliów na Twoich blatach. Ponadto możesz je przygotować z materiałów, które prawdopodobnie masz już w swojej spiżarni! Dlaczego więc nie?

Oto kilka naturalnych produktów, które pomogą Ci zacząć:

 • Bezalkoholowy uniwersalny środek czyszczący z olejkami eterycznymi
 • Uniwersalny środek czyszczący domowej roboty

A co, jeśli nie masz pod ręką nowych butelek z rozpylaczem? Możesz ponownie wykorzystać stare butelki po środkach czyszczących do zrobienia własnego środka czyszczącego. W ten sposób nie tylko nie będziesz musiał kupować butelek z rozpylaczem, ale także zmniejszysz negatywny wpływ na środowisko!

2. Zrób spray dezynfekujący

Utrzymanie higieny jest teraz bardzo ważne! Podczas gdy na półkach sklepowych nie ma już środków czyszczących i dezynfekujących, możesz zrobić własny spray, który równie dobrze dezynfekuje, bez konieczności wychodzenia z domu. Oto mój ulubiony przepis:

 • DIY spray dezynfekujący

3. Zrób domowy płyn odkażający do rąk

Och, odkażacz do rąk... nigdy nie wiedzieliśmy, jak bardzo będzie nam ciebie brakowało. Nigdy w życiu nie byłam bardziej świadoma tego, jak wiele zarazków może znajdować się na każdej powierzchni. Dobrze, że odkażacz do rąk to prawdopodobnie najłatwiejsza i najważniejsza pozycja na tej liście. Domowej roboty płyn do dezynfekcji rąk można łatwo przygotować z rzeczy, które już masz w szafce.

 • Domowy płyn do dezynfekcji rąk
 • Naturalny płyn do dezynfekcji rąk z olejkami eterycznymi

4. Chusteczki nawilżane DIY

Myślisz, że nie możesz zrobić własnych chusteczek nawilżanych? Pomyśl jeszcze raz! Możesz zrobić chusteczki nawilżane z materiałów, które już masz pod ręką.

 • Zrób własne, naturalne chusteczki nawilżane
 • Domowe chusteczki dla niemowląt DIY
 • Zrób własne chusteczki odkażające.

5. Przerzuć się na serwetki i ręczniki kuchenne z materiału

Posłuchaj mnie - uwielbiam dobre, łatwe w użyciu ręczniki papierowe, tak samo jak każda inna dziewczyna. Ale obecnie trudno je znaleźć, a nie będziemy nawet mówić o ich wpływie na środowisko.

Teraz, gdy ręczniki papierowe są rzadkością, nadszedł czas, aby przygotować własne ręczniki kuchenne i serwetki wielokrotnego użytku. Zawsze można je kupić w dużych ilościach na Amazonie, ale można też łatwo wykonać wersje DIY do użytku we własnej kuchni. Ręczniki kuchenne i serwetki to jedne z najłatwiejszych projektów do szycia dla początkujących, ale są też opcje DIY bez szycia.

Nie masz zapasów tkanin do pikowania? To żaden problem! Te projekty można również wykonać z dowolnych tkanin bawełnianych pochodzących z odzysku. Stare prześcieradła, poszewki na poduszki lub ubrania to świetne źródła tkanin do tych pracochłonnych majsterkowiczów.

 • Uszyj własną ścierkę do naczyń
 • Ponowne wykorzystanie starych ręczników jako szmatek do czyszczenia
 • Bezszwowe serwetki w stylu boho
 • Łatwy tutorial dla początkujących szycia serwetek z tkaniny

6. Zrób własne maseczki na twarz

Obecnie CDC zaleca, aby wszyscy Amerykanie nosili maseczki na twarz, jeśli wychodzą w miejscach publicznych, ale nikt z nas nie chce zabierać cennych maseczek tym, którzy najbardziej ich potrzebują - naszym pracownikom medycznym. Nie oznacza to jednak, że musisz się obyć bez maseczki - te maseczki są naprawdę łatwe do zrobienia samemu, niezależnie od tego, czy masz umiejętności krawieckie, czy nie.

Pamiętaj tylko, że nie wszystkie tkaniny są sobie równe, jeśli chodzi o ochronę przed chorobami. Na stronie CDC znajdują się wskazówki dotyczące rodzajów tkanin, z których można wykonać skuteczną maseczkę na twarz, więc upewnij się, że tkanina rzeczywiście Cię ochroni.

 • Bezszwowa maseczka na twarz z t-shirtu
 • Uszyj własną maskę na twarz w domu
 • Trzy różne sposoby na wykonanie chirurgicznej maski na twarz

Mam nadzieję, że te naturalne środki czyszczące i odkażające DIY były dla Ciebie pomocne! Jeśli chcesz przeczytać więcej wskazówek, które pomogą Ci zachować zdrowie psychiczne i fizyczne w tym trudnym okresie, być może spodobają Ci się poniższe wpisy:

 • Siła pozytywnego nastawienia
 • Celebracja Ciebie: Jak praktykować miłość do siebie?
 • 6 wskazówek, jak pokonać stres, by lepiej spać

Koniecznie podziel się z nami na Facebooku swoimi poradami dotyczącymi dobrego samopoczucia i pozytywności (i pozostań w kontakcie, kiedy wszyscy jesteśmy w domu). Ponadto, śledź nas na Instagramie i Pintereście, gdzie znajdziesz więcej wskazówek, słów zachęty i wspaniałą społeczność ludzi takich jak Ty.

Bądźcie bezpieczni, zdrowi i rozsiewajcie wirtualną miłość!