Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego soki wyciskane w wyciskarce są zdrowsze od tych z sokowirówki?

13 maja 2016

Praca wyciskarki różni się i to dość znacznie, od pracy sokowirówki. Wyciskarki pracują przede wszystkim na wolnych obrotach, dzięki temu w czasie pracy sok nie zostaje utleniony. Sprawia to, że sok z wyciskarki jest bogaty w składniki odżywcze, w antyutleniacze i enzymy trawienne.

Tych składników nie znajdziemy w pracujących na wysokich obrotach sokowirówkach. Sok z wyciskarek jest bogaty w witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały, białka i węglowodany. Znacznie jednak jest w nim błonnika. Zaletą wyciskarek jest możliwość zrobienia w nim smacznych, odżywczych soków nie tylko z owoców. Twarde warzywa liściaste oraz zioła to idealne produkty, z których można przygotowywać sok w tych urządzeniach. Już od dawna wiemy, że warzywa i owoce są nam niezbędne do zachowania sił witalnych.

Takie same zalety mają świeżo wyciskane soki. Substancje, które zawierają surowe soki owocowe lub warzywne są łatwo przyswajane przez organizm. Enzymy trawienne przyspieszają proces ich trawienia, dzięki temu ilość energii niezbędnej do procesów trawiennych zmniejsza się.

zdrowy świeży sok z wyciskarki

Jakie składniki zawierają soki przygotowane w wyciskarkach?

Przede wszystkim są one bogatym źródłem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jest nam ona niezbędna, ale nasz organizm nie potrafi jej sam wytworzyć. Musi więc ją dostarczać z pożywieniem i to każdego dnia, gdyż organizm nie gromadzi jej zapasów. Witamina C dba przede wszystkim o nasz układ odpornościowy, dzięki niej znacznie łatwiej w sezonie jesienno-zimowym obronimy się przed infekcjami. Świeżo wyciśnięte soki dostarczą nam również witaminy E. Zapobiega ona zbyt wczesnemu starzeniu się komórek naszego organizmu.

To dlatego nazwano ją witaminą młodości. W zielonych sokach jest z kolei chlorofil. Oczyszcza on nasz układ pokarmowy i wydalniczy, wspiera także pracę układu limfatycznego. W efekcie proces trawienia i przyswajania składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem przebiega bez żadnych zakłóceń. Stajemy się więc automatycznie zdrowsi i pełni energii. A wszystko to dzięki codziennej porcji świeżo wyciśniętego soku.