Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sokowirówka a wyciskarka – co wybrać?

4 maja 2016

Wielu ludzi którzy nie interesują się tym tematem myśli prawdopodobnie, że sokowirówka i wyciskarka do soków to to samo. W rzeczywistości jednak urządzenia te znacznie się od siebie różnią, zatem jeśli chcemy kupić coś, dzięki czemu będziemy mogli w dowolnym momencie cieszyć się świeżymi sokami z owoców, to musimy dokładniej poznać charakterystykę obu maszyn.

Często służą one do zupełnie innych zadań, a sama ich charakterystyka sprawia, że dobrze mogą sprawdzać się jedynie w konkretnych przypadkach. Sokowirówka to urządzenie, którego podstawowym elementem jest wirujące z dużą prędkością sitko. Na jego ściankach umieszczone są niewielkie otwory, a na dnie – specjalne ostrza do rozdrabiania wrzuconych tam owoców i warzyw.

Prędkość obracania się takiego sita jest uzależniona od konkretnego modelu, ale najczęściej spotykany standard to 6000 do 12000 obrotów na minutę. Sokowirówki są bardzo skuteczne, ale niestety posiadają szereg wad. Przede wszystkim przy technice wyciskania soków stosowanej w nich tracimy mnóstwo witamin i minerałów, czyli najważniejszych skarbów jakie skrywają w sobie owoce i warzywa – wartości te ulegają zniszczeniu przez siłę odśrodkową, jaka działa w czasie wysokich obrotów.

przeznaczenie sokowirówki Ponadto sokowirówki nadają się do pracy głównie z większymi owocami i warzywami. Nie wyciśniemy za ich pomocą soków z roślin liściastych czy ziół, bowiem są one dla nich zbyt drobne. W wyciskarkach sok uzyskiwany jest przez miażdżenie wrzuconych owoców lub warzyw. Maszyna pracuje na znacznie wolniejszych obrotach, wykorzystuje bowiem zupełnie inne siły. Głównym elementem wyciskarek jest walek ślimakowy, który obraca się z dość niewielką prędkością – od 40 do 120 obrotów na minutę – miażdżąc w ten sposób wszystkie wrzucone do niego składniki.

Rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim nie tracimy tu większości witamin i minerałów, jak ma to miejsce w przypadku sokowirówek. Sok wyciśnięty w taki sposób ma większą gęstość i zachowuje lepsze walory smakowe. Jeśli komuś zależy zatem na smacznych i rzeczywiście zdrowych sokach, to wyciskarka będzie dla niego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Urządzenie to jest ponadto bardziej wszechstronne i pozwala na wyciskanie soków z wielu różnych roślin, z którymi sokowirówki nie są w stanie sobie poradzić.